قبل از پرداختن به شرایط اصلی اخذ بورسیه تحصیلی ، به صورت اجمالی در مورد انواع بورسیه های تحصیلی اطلاعاتی رو در اختیار همراهان عزیز قرار خواهیم داد.

انواع بورسیه های تحصیلی

حقوق ماهیانه یا سالیانه در ازای کار دانشگاهی (RA or TA)

دستیار پژوهشی به اختصار (RA(Research Assistant و دستیار آموزشی به اختصار TA (Teacher Assistant) گفته می شوند. دستیاران پژوهشی آن دسته از دانشجویان در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در ازای حقوق ماهیانه در پروژه های تحقیقاتی زیر نظر استاد راهنمای مربوطه مشارکت دارند. معمولا موقعیت های تحقیقاتی برای دانشجویان کارشناسی ارشد کمتر از دانشجویان دکتری می باشد. اما دانشجویانی که به عنوان دستیار آموزشی با اساتید همکاری می کنند وظایفی نظیر برگزاری کلاس‌های حل تمرین، تصحیح اوراق امتحانی، مسئولیت آزمایشگاه‌ها و برگزاری جلسات رفع اشکال را بر عهده دارند.

کمک هزینه های تحصیلی بلاعوض و یا وام های تحصیلی

دانشجویان در ازای این بورسیه های تحصیلی کار نمی کنند و این کمک هزینه ها می توانند به صورت بلاعوض یا با بازپرداخت های دراز مدت یا کوتاه مدت باشند. در ادامه به صورت مختصر به انواع این نوع از کمک هزینه های تحصیلی خواهیم پرداخت.

کمک هزینه تحصیلی Tuition

برخی از دانشگاه های دنیا به دلایل مختلف همچون شرایط حاکم بر کشور مبدا، شرایط اقتصادی خانواده و یا سوابق درخشان تحصیلی دانشجویان، تخفیف های 25 الی 100 درصدی را نسبت به کل مبلغ شهریه در نظر می گیرند.

وام (Loan)
این دسته از کمک هزینه های توسط نهاد های دولتی و موسسات خیریه به حساب دانشگاه ها برای پرداخت به دانشجویانی که امکان پرداخت هزینه های تحصیلی خود را ندارند پرداخت می شوند. دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی موظف هستند مبالغ دریافتی را در بازه های دراز مدت و یا کوتاه مدت به دانشگاه بازگردانند. نکته ی اصلی این بورسیه ها معرفی یک نفر به عنوان ضامن برای بازپرداخت وام تحصیلی می باشد.

کمک هزینه تحصیلی بلاعوض
کمک هزینه‌ای بلاعوض می باشد و این کمک هزینه تحصیلی از سوی نهادهای خصوصی و دولتی یا سازمان‌های مردم نهاد برای هر سال تحصیلی جدید ارائه می‌گردد. میزان و نحوه دریافت این بورسیه ها بستگی به ارگان های مربوطه دارد.

بورس تحصیلی Scholarship
این گونه بورسیه ها معمولا به صورت ترمی برای دانشجویان با مدارج علمی و تحصیلی جهت برطرف کردن بخشی از هزینه‌های زندگی و تحصیلی در نظر گرفته می‌شود. شرط دریافت و حفظ این نوع فاند های تحصیلی معدل دانشجو مورد نظر می باشد. تعدادی اندکی از دانشجویان کارشناسی و بیشتر دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری شانس دریافت این گونه بورسیه ها را دارند.

کمک هزینه تحصیلی Fellowship
این نوع از بورس‌های تحصیلی و پژوهشی در آمریکا و کانادا وجود دارد که توسط بنیادهای خیریه خصوصی و به نام افراد و خیرین مشهور ارائه می‌شود و به صورت سالانه به دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری در ازای کار بر موضوع تحقیقاتی خاص تعلق می گیرند.

کمک هزینه تحصیلی Award
فاند هایی که در ازای کسب رتبه برتر در ترم خاص به دانشجو تعلق می گیرد award گفته می شود این مبلغ مستقیما به حساب دانشجو واریز می‌شود و برخی اوقات نیز ممکن است جایزه به صورت کوپن، بن خرید کتاب، هزینه سفر برای ارائه مقاله در کنفرانسی خاص و یا هزینه شرکت در یک دوره تخصصی باشد.

کمک هزینه تحصیلی بر اساس شایستگی (Merit- Based Scholarship)

این کمک هزینه همان‌گونه که از نام آن پیداست، بر اساس شایستگی دانشجو، به وی اعطاء می‌گردد. جهت احراز شایستگی لازم برای دریافت این کمک هزینه، لازم است دانشجویان از نظر علمی در سطح بالایی باشند. بدیهی است که پس از ارسال کلیه مدارک تا قبل از مشخص شده تاریخ توسط دانشگاه، با توجه به سقف بورسیه تعیین شده، تعدادی از دانشجویان انتخاب می‌شوند و به آنها بورسیه تعلق می‌گیرد.

شرایط اصلی اخذ بورسیه تحصیلی:

شرایط اصلی اخذ بورسیه تحصیلی که در ادامه به ان می پردازیم مختص بورسیه های تحصیلی در ازای کار تحصیلی و فاند برا اساس شایستگی می باشد.

  1. دانشگاه مقطع قبلی
  2. معدل کارشناسی و کارشناسی ارشد
  3. نمره مدرک زبان
  4. مقالات و سوابق پژوهشی مرتبط
  5. اعتبار توصیه نامه ها
  6. نحوه نگارش انگیزه نامه

داشتن يك شرايط حداقلي به هیچ وجه نمی تواند موفقيت شما را در اخذ بورسيه و فاند‏ تضمين كند چرا که اخذ بورسیه و فاند یک فرآیند كاملا رقابتي است و به شرایط علمی سایر رقبا بستگی دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *